Skip to content

136 Waldron RoadToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block794.32
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,498
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
30%
Improvement Value:$505,500
70%
Total Assessment$725,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,211+5.2%
2024$12,558+42.4%
2023$8,818+0.4%
2022$8,779+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$140,500

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 15672, Page 773Recorded10/28/2013