Skip to content

119 Waldron RoadToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block794.36
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
34%
Improvement Value:$227,000
66%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301+5.2%
2024$5,989+15.6%
2023$5,180+0.4%
2022$5,158+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 15334, Page 1844

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4503, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1981