Skip to content

138 Gary RoadToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block794.36
Lot41.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1968
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,968
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
22%
Improvement Value:$372,600
78%
Total Assessment$475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,661+5.2%
2024$8,233+12.4%
2023$7,327+0.4%
2022$7,295+322.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,968DeedBook 17664, Page 1381Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 16264, Page 1734Recorded12/11/2015