Skip to content

115 Waldron RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2016

Property Information

Block794.36
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,820
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
20%
Improvement Value:$519,600
80%
Total Assessment$648,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,811+5.2%
2024$11,227+36.6%
2023$8,219+0.4%
2022$8,183+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4225, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1973