Skip to content

16 Anchor SquareToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block794.37
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description1272
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,272
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+5.2%
2024$4,258-40.1%
2023$7,109+0.4%
2022$7,078+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$2,947,455
DeedBook 14885, Page 1176

Property Sale

SaleMulti
$4,325,000
DeedBook 12527, Page 585