Skip to content

3315 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block794.37
Lot31.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage4,200
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
37%
Improvement Value:$342,000
63%
Total Assessment$546,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,943+5.2%
2024$9,451-2.0%
2023$9,647+0.4%
2022$9,604+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5699, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1958