Skip to content

13 Anchor SquareToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 30, 1990

Property Information

Block794.38
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,882
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
52%
Improvement Value:$318,600
48%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,175+5.2%
2024$11,573-26.8%
2023$15,802+0.4%
2022$15,732+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4871, Page 111

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4838, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1960