Skip to content

30 Cruiser CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block794.40
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,904
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
54%
Improvement Value:$211,200
46%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+5.2%
2024$7,983+21.7%
2023$6,558+0.4%
2022$6,529+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,904DeedBook 19804, Page 1231Recorded9/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1972