Skip to content

19 Cruiser CourtToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block794.41
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,590
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
45%
Improvement Value:$266,600
55%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+5.2%
2024$8,423+29.5%
2023$6,503+0.4%
2022$6,474+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,590DeedBook 18254, Page 819Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 10878, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1955