Skip to content

13 Cruiser CourtToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block794.41
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage980
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
57%
Improvement Value:$176,500
43%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,493+5.2%
2024$7,123+15.7%
2023$6,157+0.4%
2022$6,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5713, Page 305

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960