Skip to content

20 Venetian CourtToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block794.42
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,608
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
50%
Improvement Value:$241,600
50%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770+5.2%
2024$8,337+26.3%
2023$6,601+10.4%
2022$5,978+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 17945, Page 1417Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5567, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1951