Skip to content

12 Venetian CourtToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
Nov 17, 1987

Property Information

Block794.42
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage992
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
57%
Improvement Value:$183,000
43%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+5.2%
2024$7,322+25.0%
2023$5,859+0.4%
2022$5,833+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4616, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1960