Skip to content

16 Venetian CourtToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block794.42
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,720
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
48%
Improvement Value:$276,500
52%
Total Assessment$531,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,679+8.6%
2024$8,909+24.7%
2023$7,147+0.4%
2022$7,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,720DeedBook 18315, Page 1518Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5290, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1952