Skip to content

25 Venetian CourtToms River, NJ 08753

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block794.43
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,778
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
32%
Improvement Value:$490,400
68%
Total Assessment$725,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,210+5.2%
2024$12,557+29.1%
2023$9,724+0.4%
2022$9,682+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft1,778DeedBook 20242, Page 846Recorded12/30/2025

Property Sale

Sale
$627,500

From:

To:

Sq Ft1,961DeedBook 16786, Page 411Recorded6/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 11934, Page 177

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11089, Page 671

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5563, Page 661

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4052, Page 399