Skip to content

24 Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block794.44
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
36%
Improvement Value:$366,400
64%
Total Assessment$571,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+5.2%
2024$9,891+19.7%
2023$8,261+0.4%
2022$8,225+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft2,280DeedBook 19938, Page 1259Recorded2/26/2025

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft2,280DeedBook 19647, Page 661Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 12913, Page 1910

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5462, Page 292

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4924, Page 632

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960