Skip to content

100 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block794.44
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
37%
Improvement Value:$346,500
63%
Total Assessment$551,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,043+5.2%
2024$9,546+49.6%
2023$6,383+0.4%
2022$6,355+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 10164, Page 113

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4205, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1960