Skip to content

104 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Date
Dec 28, 1972

Property Information

Block794.44
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F1G DAV 1716
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
40%
Improvement Value:$313,700
60%
Total Assessment$518,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$4,523+2.2%
2005$4,427+2.3%
2004$4,329+2.1%
2003$4,238+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$0