Skip to content

14a Point RoadToms River Twp, NJ 06251

Built 2020

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block794.44
Lot6.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
24%
Improvement Value:$645,800
76%
Total Assessment$850,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,493+5.2%
2024$14,727+22.8%
2023$11,996-4.1%
2022$12,505+98.0%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft3,410DeedBook 18507, Page 241Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$742,500

From:

To:

Sq Ft3,410DeedBook 18052, Page 1070Recorded9/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 17395, Page 714Recorded2/27/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4001, Page 11