Skip to content

14b Point RoadToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$789,900
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block794.44
Lot6.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,153
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
26%
Improvement Value:$572,300
74%
Total Assessment$777,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,155+5.2%
2024$13,455+8.7%
2023$12,375+0.0%
2022$12,375
Property History

Property Sale

Sale
$789,900
Sq Ft3,153DeedBook 18633, Page 1849Recorded8/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021