Skip to content

16 Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block794.44
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
41%
Improvement Value:$294,200
59%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,090+13.9%
2024$7,978+35.0%
2023$5,912+0.4%
2022$5,886+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,440DeedBook 18553, Page 453Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 12432, Page 475

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 12076, Page 1617

Property Built

Built

Year Built: 1960