Skip to content

40 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$772,501
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block794.45
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class49
Description2F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,704
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
22%
Improvement Value:$393,100
78%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+5.2%
2024$8,761+65.4%
2023$5,296+0.4%
2022$5,272+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$772,501
Sq Ft1,704DeedBook 19453, Page 1413Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$250,001
Sq Ft1,704DeedBook 18489, Page 1295Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 16993, Page 1597Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 16907, Page 1313

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 16848, Page 1758Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10457, Page 1832

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4648, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1955