Skip to content

42 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 1999

Property Information

Block794.45
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,188
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
33%
Improvement Value:$226,600
67%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+5.2%
2024$5,878+16.8%
2023$5,033+0.4%
2022$5,010+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4922, Page 439

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 3644, Page 699