Skip to content

13 Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 16, 2009

Property Information

Block794.45
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
34%
Improvement Value:$205,800
66%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,658+5.2%
2024$5,378+17.0%
2023$4,597+0.4%
2022$4,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 14311, Page 1502

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12260, Page 710

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10271, Page 977

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5479, Page 209

Property Sale

Sale
$32,300
DeedBook 3615, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1954