Skip to content

23 Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block794.45
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,764
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
27%
Improvement Value:$301,800
73%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+5.2%
2024$7,146+15.8%
2023$6,170+0.4%
2022$6,143+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 16786, Page 1612Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5717, Page 776

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5627, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1958