Skip to content

36 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block794.45
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,983
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
14%
Improvement Value:$649,000
86%
Total Assessment$756,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,767+5.2%
2024$13,086+507.5%
2023$2,154+0.4%
2022$2,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,983DeedBook 19084, Page 1086Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$148,000
Sq Ft1,688DeedBook 18177, Page 871Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 15833, Page 1186Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3944, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1949