Skip to content

35 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2019
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block794.46
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
47%
Improvement Value:$394,600
53%
Total Assessment$739,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$11,681+0.4%
2022$11,630+166.5%
2021$4,364+1.4%
2020$4,305+0.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 17241, Page 652Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14903, Page 1220