Skip to content

95 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2019

Property Information

Block794.46
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,620
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
57%
Improvement Value:$250,400
43%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569+5.2%
2024$10,047+16.3%
2023$8,640+0.4%
2022$8,602+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12332, Page 419

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5112, Page 138