Skip to content

99 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block794.46
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class21
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage5,202
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
28%
Improvement Value:$942,800
72%
Total Assessment$1,312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,906+5.2%
2024$22,725+22.7%
2023$18,527+0.4%
2022$18,446+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft5,202DeedBook 16859, Page 613Recorded9/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12124, Page 1143

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3661, Page 83