Skip to content

103 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Date
Sep 4, 1992

Property Information

Block794.46
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage918
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
93%
Improvement Value:$25,700
7%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+5.2%
2024$6,157+3.7%
2023$5,939+9.4%
2022$5,429-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5013, Page 392

Property Sale

Sale
$75,750
DeedBook 4084, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1954