Skip to content

512 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$329,500
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block796.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description1CB
Dwellings3
ZoningR75
Sq Footage1,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
26%
Improvement Value:$224,900
74%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,516+5.2%
2024$5,243-4.3%
2023$5,478+0.4%
2022$5,454+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 17957, Page 1526Recorded7/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 15309, Page 1579

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4417, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1951