Skip to content

2018 Wilson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block796.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
43%
Improvement Value:$94,000
57%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,005+5.2%
2024$2,856-19.5%
2023$3,547+0.4%
2022$3,532+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4712, Page 186

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 4112, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1951