Skip to content

1984 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Date
May 30, 1986

Property Information

Block796.03
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description2F1G
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,446
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
27%
Improvement Value:$170,600
73%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,254+5.2%
2024$4,044+15.2%
2023$3,510+0.4%
2022$3,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4449, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1986