Skip to content

595 Innkeeper LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block796.03
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$146,700
72%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,709+5.2%
2024$3,526+20.2%
2023$2,933+0.4%
2022$2,920+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 16403, Page 1395Recorded5/26/2016

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5194, Page 796

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4920, Page 360

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 4834, Page 25

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4513, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1985