Skip to content

2028 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 9, 2006

Property Information

Block796.03
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description2F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,840
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
25%
Improvement Value:$217,300
75%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+5.2%
2024$5,042-3.5%
2023$5,223+0.4%
2022$5,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 13214, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1978