Skip to content

609 Innkeeper LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Sep 14, 2000

Property Information

Block796.03
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
30%
Improvement Value:$132,000
70%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,442+5.2%
2024$3,272+8.4%
2023$3,019+0.4%
2022$3,005+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10196, Page 69

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5066, Page 909

Property Sale

Sale
$60,040
DeedBook 4273, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1985