Skip to content

2030 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block796.03
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$148,900
72%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,749+5.2%
2024$3,564+15.1%
2023$3,096+0.4%
2022$3,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 15655, Page 945Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4914, Page 766

Property Sale

Sale
$66,928
DeedBook 4352, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1985