Skip to content

2034 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jul 10, 1996

Property Information

Block796.03
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$147,700
72%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,728+5.2%
2024$3,543+16.1%
2023$3,051+0.4%
2022$3,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5386, Page 679

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 4671, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1985