Skip to content

2040 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block796.03
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
30%
Improvement Value:$131,300
70%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,429+5.2%
2024$3,259+9.0%
2023$2,991+0.4%
2022$2,978+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12721, Page 956

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 10843, Page 1433

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5758, Page 403

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4896, Page 215

Property Sale

Sale
$68,740
DeedBook 4352, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1985