Skip to content

2052 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block796.03
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
27%
Improvement Value:$153,800
73%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,857+5.2%
2024$3,666+22.1%
2023$3,003+0.4%
2022$2,990+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
Sq Ft1,034DeedBook 18493, Page 992Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 14774, Page 1275

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4775, Page 957

Property Sale

Sale
$70,990
DeedBook 4387, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1985