Skip to content

2090 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block796.03
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
30%
Improvement Value:$133,100
70%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,462+5.2%
2024$3,291+9.8%
2023$2,996+0.4%
2022$2,983+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,034DeedBook 20105, Page 1615Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 18041, Page 506Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 14638, Page 1213

Property Sale

Sale
$173,850
DeedBook 13258, Page 438

Property Sale

Sale
$71,840
DeedBook 4398, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1986