Skip to content

2024 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block796.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,130
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
22%
Improvement Value:$245,800
78%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,733+5.2%
2024$5,449+13.9%
2023$4,785+0.4%
2022$4,764+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 17207, Page 308Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 16758, Page 1011Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 12389, Page 1536

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 10549, Page 1035

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4836, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1960