Skip to content

526 Tinsmith CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block796.03
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,306
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
27%
Improvement Value:$159,600
73%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,981+5.2%
2024$3,784+13.7%
2023$3,327+0.4%
2022$3,312+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 17064, Page 142Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$67,990
DeedBook 4409, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1986