Skip to content

600 Innkeeper LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 6, 2005

Property Information

Block796.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
28%
Improvement Value:$143,500
72%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,615+5.2%
2024$3,436+13.9%
2023$3,016+0.4%
2022$3,003+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12860, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1985