Skip to content

598 Innkeeper LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$61,415
Last Sale Date
May 14, 1985

Property Information

Block796.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
27%
Improvement Value:$149,700
73%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,728+5.2%
2024$3,543+18.8%
2023$2,983+0.4%
2022$2,970+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$61,415
DeedBook 4306, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1985