Skip to content

588 Innkeeper LaneToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block796.04
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
29%
Improvement Value:$132,200
71%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,409+5.2%
2024$3,240+7.7%
2023$3,009+0.4%
2022$2,995+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,034DeedBook 19592, Page 888Recorded1/29/2024

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5682, Page 962

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4564, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1984