Skip to content

560 Innkeeper LaneToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block796.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
34%
Improvement Value:$125,800
66%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,456+5.2%
2024$3,285+8.0%
2023$3,041+0.4%
2022$3,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,034DeedBook 19480, Page 988Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,034DeedBook 17718, Page 1660Recorded12/16/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14040, Page 1799

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5647, Page 936

Property Sale

Sale
$99,800
DeedBook 4503, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1984