Skip to content

2016 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$77,300
Last Sale Date
Feb 27, 1999

Property Information

Block796.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
30%
Improvement Value:$132,300
70%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,465+5.2%
2024$3,294+8.8%
2023$3,029+0.4%
2022$3,015+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$77,300
DeedBook 5676, Page 649

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5053, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1985