Skip to content

2039 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block796.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage896
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
33%
Improvement Value:$120,900
67%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,276+5.2%
2024$3,114+10.9%
2023$2,808+0.4%
2022$2,796+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5368, Page 233

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 4355, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1985