Skip to content

2035 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$99,480
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block796.05
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
30%
Improvement Value:$129,900
70%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,367+5.2%
2024$3,201+9.8%
2023$2,916+0.4%
2022$2,903+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,480
DeedBook 15401, Page 640

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10499, Page 735

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5264, Page 131

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4564, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1985