Skip to content

554 Constable PlaceToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Sep 28, 2009

Property Information

Block796.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage984
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
32%
Improvement Value:$126,000
68%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,369+5.2%
2024$3,202+9.9%
2023$2,913+0.4%
2022$2,901+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 14426, Page 1651

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5671, Page 347

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5064, Page 79

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4757, Page 783

Property Sale

Sale
$65,440
DeedBook 4367, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1985